Справжня осінь у жовтні, листопаді саме час щоб щука ефективно зайнялася турботами, запастися жиром. А це очевидний імпульс саме нам, любителям лову спінінгом, приступати до діяльного лову. Виловлювати листопадову щучку джигом, застосовуючи гумові наживки, безперечна постанова питання.

Надмірну увагу слід приділяти твістерам та віброхвостам при риболовлі осінньої озерної щучки. Давненько усвідомили деякий взаємозв'язок: коли глибина чотири-п'ять або більше метрів, а днище порізане і нерівномірне по ландшафту, ставку слід робити на лов джигом. Загальна специфіка листопадового джигування на річці, зводиться в наступному: проводку слід проводити досить-таки неквапливо і неспішно, втім, самому довго не зупинятися навіть на найуспішніших містях. Щука в глибоку осінь хоч і перебуває в положенні надмірної рішучості набирати габарити, очевидно, намагатися це зробити з найменшими втратами, надмірно себе не перевантажуючи. Безумовно, найрезультативніші гумові рибки іноді набувають значно величезні габарити, ніж традиційно, адже саме тепер той час, коли рибина, що цінує себе, на дрібничку, ймовірно, не йтиме в розмін.

Абсолютно безвідносно від вимог риболовлі безвідмовною і надійною мається на увазі проведення сходинкою. Внаслідок такої простенької анімації, яку виконують обов'язково у рвучкому та свого роду м'якій манері, вдається заінтригувати як діяльних щук, так і тих, які взяли маленьку перерву з будь-якої причини. Напрацювання про це надзвичайно впевнено та рішуче тлумачить. Загалом, унікальність «ступіньчастої проводки» не вселяє занепокоєнь. До цього вміння розглянемо два види традиційних по листопадової щуки наживок: віброхвости та твістери.

Віброхвости. З великою впевненістю скажу, що в більшості випадків це перші наживки, з якими треба вирушати за осінньою щукою, яка стоїть на глибині. Симуляція звичайної рибини? Хіба це не класно? Одні з бажаних - це віброхвости, які завдовжки 3,5 - 4, 5 дюйми. Загалом такі наживки ефективні для ікластих до 4 кг. Коли говорити про рибалку за гідними трофеями, треба сміливо й надалі «укрупнюватись» у дюймах. Мені періодично доводилося бачити, коли величезні силіконові приманки на листопадовій річці виявлялися поза конкурентністю, але планомірна рибалка «монстрів» – штуковина надзвичайно тонка.

По осені зубаста надзвичайно скептично співвідноситься до плавності та неквапливості переміщення своєї поживи. Простими словами силіконова рибка майже обов'язково пересувається без швидких наскоків. Тому джигову проводку часто слід використовувати мінімальну, яку тільки увінчується «пробити» течію і витягти з днища. Зазвичай це 9-15 г, але якщо річечка багатоводна і з відчутною течією, то й 20-40 г можуть функціонувати «плавно». Коли товща води 3-5 метрів і відчутна течія, джигові проводки до 14 г найбільше приносили клювання.

Намагайтеся підшукувати груз з урахуванням, щоб пауза між дотиками джига об дно вдавалося не більше трьох секунд, а якщо містечко реально перспективне або ж ікласта себе якось зуміла проявити зарано, але тепер чомусь «мовчить», треба випробувати ще довше ( на п'ять) протримати наживку у врівноваженому положенні.
Можливо, що з віброхвістами на розкритому одинарному гачку (а якщо днище чисте, то й двійник не наділений резону) треба дуже сподіватися на стрімкий і високоякісний облов гіпотетичних щучих містечок. 

Зрозуміло, коли на днищі валяються коряжки або поодинокі гілочки, «незачіпляйки» набувають виняткової значущості. Найкраще використовувати джиг-головки, серед яких добірка Intech Tournament з ванфуковським гачком, виглядає надзвичайно виграшним на сьогоднішній день способом.

У будь-якому випадку віброхвости - наживки, з яких рекомендуємо починати лов і максимально треба намагатися відшукати зубасту. Не секрет, що віброхвости надзвичайно відмінні на річках з малим рибальським гнітом. Систематично підкреслюємо, що на ділянках, там, де ікласта мало зіштовхувалася з рибалками та їх наживками, віброхвости на першому місці. Між іншим, з віброхвістами на гачку чудово вдається «збирати» рибину з «площ». Це дійсно стає значним при риболовлі над рівномірним ландшафтом або там, де важко візуально вирахувати щуче паркування. Ну і зрозуміло, коливання об'ємного віброхвоста видно вдалині і швидше за все ініціюють на клювання щучку, що ганяється.

Твістер. Наступний типаж гумової приманки з «класики» по листопадовій щуці, яка стоїть у глибині, є твістери. В іпостасі все те, що було підкреслено для віброхвостів, можна застосовувати в даному підході - твістер. І плавна анімація, і мінімально-раціональне навантаження, і високоякісний, але не тривалий облов відокремлених позицій – усе це з твістерами злагоджується дуже успішно. Проте в силу своєї більш скромно-сформульованої гри твістерами спантеличується менше щук (не завжди, очевидно), ніж віброхвістами. 

Тому твістер є імітацією тієї поживи, яка вже безперечно не втече від гонки, тому такі наживки застосовуються особливою затребуваністю в етапи безкльови або коли витрати енергетики надзвичайно значущі (жовтень/листопад, насамперед).

Зрозуміло, існує перелік колізій, коли ікласта досить спритна, виснажена і, здавалося б, віброхвости необхідні беззаперечно «заправляти балом», але ні – саме твістери стають пріоритетними. 

Щоб настільки виразно усвідомлювати обстановку з пристрастями щуки, на тому містечку, там, де хижак давно розшуканий і якось себе виявляє, слід випробувати і твістери, і віброхвости. Часто знайдена «приманка дня» чудово функціонує і назавтра, і пізніше. Осінь – пора досить стабільних смаків та уподобань.

Пріоритетом твістерів мається на увазі і те, що їх з радістю заковтне не тільки ікласта щучка, а й обережний судачок з окушком, які по осені точно так само полюблять поглиблення і приямки. 

Велика кількість твістерів сприятливим прообразом гармонують з «офсетними» монтажами, які періодично характеризуються одним-єдиним способом доставити наживку до ікластої пащі хижака, не зачепивши корч або траву.

Зрозуміло, не лише твістерами та віброхвостами обмежується список топ-приманок для листопадової щуки, а в іншому про це поговоримо у наступній рубриці. 

Рибалки знають усі рибні місця. Жаль, що риба їх не знає.