Головне про судака

Зимує судак великими скупченнями, оскільки є зграйною рибою. При цьому він облюбовує в руслі місця, де є проточна вода, ями глибші і великі. Це визначальний момент для судака, щоб уникнути нестачі кисню. Підшкірний жир на зиму для цього хижака не основний базис для виживання, тому він і цінується за нежирне м'ясо з чудовим смаком.

Інстинкти хижака підштовхують судака в холодну пору року максимально полювати на риб'ячих і жаб'ячих мальків. Це робить його (як і щуку) легкою здобиччю спритних спінінгістів. Кожен рибалка-аматор, який мав справу з джиговим ловом судака в осінній період підтвердить цей факт. Тому багато любителів і професіоналів у цей час організовують справжні змагання в цьому виді риболовлі.

Роками набутий досвід дає розуміння того, що джигова риболовля не єдина, але максимально продуктивна. І трофеї часто дуже вражаючі. Є свої особливості. Зокрема для максимальної ефективності процесу необхідно вибрати на допомогу дієві плавзасоби. Мова про човни та катери, на борту яких встановлені ехолоти – пристрої, що дозволяють відшукувати скупчення риби, тим самим, заощаджуючи час і збільшуючи продуктивність риболовлі. 

Важливо також  підшукати та придбати спеціальні спінінгові снасті – вудлища, котушки, приманки, грузики та ін. все це Ви зможете придбати на сайті інтернет-магазину doctor-fishing.сom.ua.

Чим ловити осіннього судака

Деяким рибалкам успіх приносить метод тролінгу. При цьому великі швидкості у великих акваторіях уникають. Для приманки використовується воблер, «їстівний силікон» як відвідний повідець і навіть блешні. Метод цей дозволяє обходитися без ехолотів і ловити «паралельно» сома або щуку.

Для другого способу необхідний човен, зимові блешні та воблери. Потрібно відшукати перспективну яму і як у зимовому драйві, сподіватися на першу успішну атаку хижої риби. Далі – справа часу та техніки. Цей спосіб для «не володарів» ехолота для швидкого обстеження значної акваторії для виявлення зимувальних ям де стоїть судак. Характерно, що стрімкий спосіб вимагає використання зимових снастей. А це передбачає раннє відкриття зимового рибальського сезону для його прихильників до появи міцного льодового шару.

І, безумовно, осінній лов на джиг – найперспективніший і тому найпопулярніший спосіб лову судака. При цьому разом із відповідним спінінгом застосовуються широкий спектр силіконових приманок. Ще один плюс способу – можливість взяти участь у лові рибакам, які поки що не мають доступу до користування човном. Знову ж таки багато річок, що протікають у наших широтах, дозволяють вудити прямо з берега, оскільки русло проходить близько від нього. У такому разі з берега ловити навіть зручніше. Джигування з берегової кромки найбільше результативно із застосуванням ступінчастого виведення приманки з ям на мілководді – судак найчастіше воліє переслідування в зручній йому ямі без рішучої атаки. 

І як тільки бачить, що здобич іде на дрібну воду, перестає обережно давати волю агресії, атакуючи силіконову приманку. У цих ситуаціях трапляються і прорухи – силіконові рибки можуть втратити хвостик. Тому необхідний запас віброхвостиків із твістерами. Джиг-головки різних ваг також необхідні – це дасть можливість їх оптимального вибору для конкретного об'єкта лову.

Корисна інформація при ловлі з човна

Одна з найпоширеніших помилок у любителів - лов на джиг з човна в осінній період, використовуючи вудлище для тролінгу або лову з берега щуки. В даному випадку немасивна котушка може стати в нагоді, але спінінг варто змінити на менший за довжиною (до 2,4 м). Далеке закидання тут не головне, а на перший план виходить дзвінкість бланка. Лов у глибоких ямах передбачає гострий кут входу шнура у воду, при цьому потрібно відчувати джиг-головку при торканні її кожного елемента дна та атаку судака для ефективного виконання проводки та підсікання. Джигове вудження з човна передбачає необхідність якоритися не прямо над ямою: тільки відвісна блешня допускає таке розташування плавзасобу. Якщо здійснюється закид, потрібно стати вище за течією у місці навпроти мілини. Це дасть можливість протягувати сходинку проти течії по всьому дну ями, що максимально зручно при такому способі лову.

Лов з берега: тонкощі

Разом із захопливістю осінній джиговий лов з берега вимагає від рибалки хороших фізичних здібностей. Необхідно буде здійснювати далекі закидання, і долати великі прибережні відстані у пошуках відповідних місць лову. Важливим є також досвід, вправність та наявність інформації про водойму. Особливості рельєфу можуть унеможливлювати користування підсаком, і партнера може не опинитися у потрібний момент. Отже, важливо не тільки вивудити судака, а й вдало доставити його на берег.

Попередня підготовка включає підбір вудлища – достатнього за довжиною, вершина має бути чутливою. Саме вона дає можливість відстежувати рельєфні зміни і ледь вловимі клювання, коли судак не бажає виходити з ями на мілину. 2,4 м – мінімальна довжина джигових спінінгів у нашому випадку. Це дасть впевненість у максимальній дальності закидання. Котушка повинна містити від 150 метрів волосіні. Чим її більше – тим краще, адже риба може повестися непередбачувано. Крім того, не слід виключати обриви снастей. Запасна змінна шпуля або бобіна зі шнуром потрібного перерізу ніколи не буде зайвою.

Приманка для осіннього судака

Оптимальна техніка лову судака до покриття водойм шаром льоду – джиг. Отже в арсеналі рибалки повинні бути силіконові приманки та джиг-головки у достатній кількості. Обов'язковою є наявність виброхвостів і твістерів (5-сантиметрових). Не слід відмовлятися від їстівних приманок – мова про хробаків та жабенят. Класична «сходинка» залишається в арсеналі, хоча їй на зміну приходить результативніший метод волочіння. Він може реалізовуватися за допомогою класичної оснастки, а також техаськими або відвідними повідками. Вививання довгого хробака на дні дає дивовижний ефект: пасивна реакція судака на класичні приманки змінюється блискавичною реакцією на живу здобич. В останніх трендах - застосування спеціальних атрактантів, забезпечених феромонами, здатних залучити судака на значних відстанях. Але в цьому випадку потрібно мати на увазі, що при зниженні температури води, слабшає ефект приманки, що пахне, аж до відлякування риби.